بلیچینگ

بلیچینگ

بلیچینگ یا سفید کردن دندان


میلیون ها نفر در معرض تغییر رنگ دندان هستند که در درجه های مختلف ایجاد می شود. حتی کسانی که مرتب مسواک زده و از نخ دندان استفاده می کنند باز هم ممکن است بر اثر مواد غذایی رنگی دچار زردی دندان شوند.
بلیچینگ یا سفید کردن دندان درمانی است که برای بر طرف کردن تیرگی ها و رنگدانه هایی که به مرور زمان و بر اثر مواد رنگدانه دار مثل: چای ، قهوه، توت فرنگی و حتی گوجه فرنگی ایجاد می شوند، را از بین می برد. حتی بعضی از بدرنگی های ژنتیکی را بر طرف می کند و ظاهر دندان ها را زیباتر می کند. افزایش سن و عادت های غذا خوردن و عادت های روزانه مثل سیگار کشیدن ، خوردن نوشابه های رنگی و ادویه ها هم می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.
در بلیچینگ ، محصولی حاوی سفید کننده (پر اکسید هیدروژن) برای سفید کردن دندان به کار برده می شود که بی ضرر ترین و محافظه کارترین کار زیبایی در دندان پزشکی محسوب می شود. سفید کردن دندان ها یا بلیچینگ به دو صورت انجام می شود : سفید کردن در مطب دندان پزشکی و سفید کردن در منزل .
بلیچینگ در مطب دندان پزشکی
سفید کردن دندان ها در مطب به دو صورت انجام می شود:
1- بلیچینگ دندان ها با استفاده از لیزر
2- بلیچینگ دندان بدون استفاده از لیزر
دو روش فوق تفاوت چندانی ندارد. فقط استفاده از لیزر و اشعه ی یووی باعث فعال شدن مواد سفید کننده و سریع تر عمل کردن آن می شود.
در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود. سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندان ها گذاشته می شود. ماده موثر بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود، بعضی با نور و بعضی با گرما و فرق چندانی بین آن ها وجود ندارد. هزینه بلیچینگ دندان به این روش با روش بلیچینگ دندان در منزل کمی متفاوت است.
تفاوت بلیچینگ در منزل با سفید کردن دندان در مطب در این است که در مطب در زمان 15 الی 30 دقیقه به نتیجه ی دلخواه می رسید اما در منزل بین 3 هفته تا 1 ماه طول می کشد به نتیجه ی دلخواه و تقریباً مشابه مطب برسید.
سفید کردن دندان ها در منزل :
این روش به این صورت است که ابتدا به دندان پزشک مراجعه می کنید قالب تخصصی دندان شما گرفته می شود و به لابراتوار برای ساخت ارسال می شود. در جلسه ی بعد تری شفاف به شما تحویل داده می شود که به اندازه ی میزان موادی که لازم است روی دندان های شما بماند تا سفید شود، بین دندان ها و تری فضا تعبیه شده . در این جلسه مواد جهت استفاده در خانه به شما تحویل داده خواهد شد و توضیحات لازم جهت استفاده داده می شود.
– با بلیچینگ دندان ها چقدر سفید می شوند؟
این سوالی است که هیچ کس نمی تواند پاسخی قطعی به آن بدهد، ممکن است از یک درجه تا چندین درجه بسته به جنس دندان ها و نوع رنگدانه های رسوب کرده بین دندان ها متغیر باشد.
– بعد از بلیچینگ دندان ها تا چه مدت سفید می مانند؟
این موضوع هم بستگی به بهداشت دهان فرد و هم رژیم غذایی او دارد. استفاده کمتر از غذاها، نوشیدنی های رنگدانه دار کمک می کند دندان ها به مدت طولانی تری سفید بمانند. ضمناً بلیچینگ درمانی است که باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا رنگ دانه ها به صورت دائمی سفید بماند.
– آیا بلیچینگ یا سفید کردن دندان ضرر هم دارد؟
به طور کلی تنها عارضه عمده ای که در مورد بلیچینگ دندان به چشم می خورد، حساسیت گذرا و موقت برخی افراد نسبت به آن است و این حساسیت به ویژه در ساعات اولیه پس از انجام آن مشخص می شود که دندان پزشک اطمینان حاصل می کند که این حساسیت حاد نیست و به تدریج از بین می رود .

.