فلورایدتراپی

فلوراید یک ماده معدنی است که ساختمان مینای دندان را در برابر حملات اسیدی پلاک باکتریایی مقاوم تر می کند.
تأثیر فلوراید در بچه ها :
در صورتی که فلوراید در طول دوران تشکیل ساختمان های دندانی جذب ساختمانهای معدنی دندان شود، با تشکل فلوروآپاتیت، درآینده مقاومت دندانها را در برابر حملات اسیدی و پلاک باکتریایی بسیار بالا خواهد برد . قبل از استفاده از قرص های حاوی فلوراید بایستی جهت اطلاع از میزان فلوراید موجود در آب محل زندگی خود و جلوگیری از اثرات زیان بار فلوراید اضافی، با دندانپزشک خود مشورت کنید.
تأثیر فلوراید بر ندان کاملاً رویش یافته :
فلوراید برای دندانهای کاملاً رویش یافته نیز تأثیرات بسزایی دارد که در نهایت ایجاد و پیشرفت پوسیدگی را به حداقل می رساند. فلوراید موضعی می تواند توسط فلوراید تراپی در مطب، فلوراید موجود در خمیر دندانها و دهان شویه ها مورد مصرف قرار بگیرد.
دهانشویه های حاوی فلوراید بایستی به مدت 1 دقیقه در دهان نگاه داشته شوند و سپس از دهان بیرون ریخته شوند. پس از آن به مدت 15 دقیقه از خوردن و آشامیدن و حتی شستن دهان خود پرهیز کند.
تأثیر استفاده یا عدم استفاده از خمیر دندانهای حاوی فلوراید برای کودکان
کودکان بایستی هر چه زودتر به مراقبت از دندانها ترغیب شوند و مسواک زدن آنها در زیر 6 سال بهتر است توسط یک بزرگتر کنترل شود. همچنین جهت جلوگیری از تأثیرات سوء بلع خمیر دندان از حداقل میزان خمیردندان استفاده شود.
در این گروه سنی بهتر است از خمیردندانهایی با حداقل میزان فلوراید یا در مواردی بدون فلوراید استفاده گردد.از سن 6 سالگی به بعد استفاده از خمیر دندان های با فلوراید بالا بلامانع است.
غذاهای حاوی فلوراید :
پاره ای از غذاها و نوشیدنی ها مانند چای، بعضی از آب های معدنی، اسفناج و سیب حاوی مقادیری از فلوراید هستند.

قبل

فلورایدتراپی

بعد

فلورایدتراپی

.